Kan man køre camper i Tyrkiet?

1193

En rejse gennem gæstfrihed, historie og uendelige landskaber. Når man tænker på Tyrkiet, er det ofte Istanbul, de smukke strande ved Middelhavet eller de dramatiske klippeformationer i Kappadokien, der dukker op. Men hvad nu, hvis man oplever landet bag rattet i en autocamper? Kan det lade sig gøre – og er det sikkert? Svaret er et rungende ja. Tyrkiet viser sig som et sandt eventyrland for camperrejsende, hvor vejene, maden og ikke mindst befolkningens utrolige gæstfrihed gør turen til en uforglemmelig oplevelse.

Som turist må man besøge Kappadokien, hvor man finder et nærmest måneagtigt landskab af stenarten tuf, og en af de største attraktioner er de huler, der er blevet udhugget i klipperne.

Veje og kørekultur
De større motorveje i Tyrkiet er velholdte, og vejnettet binder hele landet sammen fra Sortehavet i nord til Middelhavet i syd. Man skal dog vænne sig til en anderledes kørekultur, hvor overhalinger kan ske lidt uventet, og hvor bruges flittigt. Men rejser man med en smule tålmodighed, åbner landet sig på bedste vis. Mange tankstationer har fine faciliteter og gode parkeringspladser, hvor en overnatning i camperen kan lade sig gøre.

Man bør være meget forsigtig i trafikken, især i de store byer i Tyrkiet, hvor trafikken er tæt og kaotisk. Du kan ikke altid regne med, at færdselsreglerne bliver overholdt, og hastigheden kan være høj. Men landets motorveje er i fin stand.

Mad og gæstfrihed
Det tyrkiske køkken er en rejse i sig selv. På campingbordet kan du stille friskbagt pide, grillede kødboller – köfte – og friske salater, som du køber på små markeder langs vejen. Tyrkerne er kendt for at invitere indenfor, og det sker ofte, at man bliver budt på te, brød eller måske en hjemmelavet ret af de lokale. Den gæstfrihed er en af de største gaver ved at rejse i autocamper i Tyrkiet.

Det tyrkiske køkken er typisk bygget op om menuer med supper eller mange småforretter, mezze, der kan være syltede grøntsager, auberginer i forskellige varianter. Hovedretterne er okse- eller lammekød, ofte grillstegt; en specialitet er indbagte kødretter.

Forslag til besøgssteder

  • Istanbul: Start rejsen i porten mellem Europa og Asien. Hagia Sophia, Den Blå Moské og de travle basarer er uundgåelige. Parkér camperen lidt uden for centrum og tag offentlig transport ind til byens hjerte.
  • Kappadokien: De eventyrlige klippeformationer og underjordiske byer er et must. Stå tidligt op, og oplev hundredevis af luftballoner stige mod himlen over Göreme.
  • Pamukkale: De hvide kalkterrasser og det antikke Hierapolis er en kombination af natur og kultur, der er helt unik.
  • Ephesos: En af de bedst bevarede antikke byer i Middelhavsområdet, hvor man virkelig kan fornemme historiens vingesus.
  • Kysten ved Antalya og Kas: Smukke bugter, små havnebyer og krystalklart vand giver plads til både afslapning og eventyr.
  • Sortehavskysten: Mindre kendt for turister, men fuld af grønne bjerge, teplantager og små fiskerlandsbyer.

Som turist kan man sagtens bruge euro som betaling i Tyrkiet i de mere turistede områder. Men oftest vil det dog være billigere at betale med den lokale valuta lira.

Tips til rejsen

  • Hav kontanter med: I mindre byer og på markeder er det stadig mest almindeligt at betale kontant.
  • Apps og navigation: Google Maps fungerer, men lokalt kan man få hjælp af de venlige tyrkere, der gerne viser vej.
  • Sikkerhed: Generelt er Tyrkiet trygt at rejse i, men vælg sikre parkeringspladser i byer, og brug campingpladser, hvor de findes.
  • Klima: Sommeren kan være meget varm i syd, så overvej at køre i for- eller efteråret for mere behageligt vejr.

Vansøen – Van Gölü – er den største sø i Tyrkiet og ligger i det østlige Tyrkiet. Søen ligger 1.640 meter over havets overflade.

Et ruteforslag – fra vest til øst

  1. Indrejse via Grækenland eller Bulgarien og første stop i Istanbul.
  2. Videre mod Izmir og Ephesos langs den ægæiske kyst.
  3. Sydpå til Pamukkale og videre til Antalya og middelhavskystens perler.
  4. Kør ind i landet mod Kappadokien og nyd de magiske landskaber.
  5. Fortsæt østpå mod Vansøen, et område præget af kurdisk kultur og rå natur.
  6. Afslut rejsen med kurs mod Sortehavet, hvor byer som Trabzon giver en helt anden, frodig og grøn oplevelse af Tyrkiet.

Tyrkiet er et fascinerende land at besøge, med venlige mennesker og en imødekommende kultur. Risikoen for tyveri og røveri er dog stigende i større byer som fx Istanbul og Izmir. Det gælder også tricktyverier.

En rejse i autocamper gennem Tyrkiet er ikke bare muligt – det er en af de mest autentiske måder at opleve landets mangfoldighed på. Her møder man historiens vingesus, naturens vidundere og mennesker, der tager imod én med åbne arme.


Tidligere artikelInvitation til DACFs traditionsrige julefrokost
Næste artikelSådan vælger du den rigtige type autocamper